קסנטלזמה

 קסנטלזמה - התופעה

קסנטלזמה הינה הצטברות שומן מתחת לעור בעלת מראה טיפוסי של צבע צהבהב וגבולות ברורים. הנגע יכול להופיע במספר אופנים: נגע בודד או נגעים רבים; בעפעפיים עליונים או בעפעפיים תחתונים; נגעים קטנים מאוד 2-1 מ"מ או נגעים גדולים באורך של 3-2 ס"מ ואף למעלה מזה.

קסנטלזמה מופיעה באנשים הסובלים מיתר שומנים בדם אך גם באנשים בריאים. לכן בכל חולה הסובל מקסנטלזמה יש לבצע בירור של רמת השומנים בדם. לאחרונה, תוך התייעצות עם רופאים פנימאים, אנו ממליצים לסובלים מקסנטלזמות על נטילת כדורים להורדת כולסטרול, גם בנוכחות רמות כולסטרול תקינות בדם. אין עדיין הוכחה מדעית לערך של טיפול זה במניעת קסנטלזמות, אך מחקרים גדולים שנערכו בשנים האחרונות ממליצים על הרחבת האינדיקציות לטיפול בהורדת כולסטרול לערך נמוך ככל הניתן.

מתי מנתחים קסנטלזמה

לנגע הקסנטלזמה אין כל השלכות רפואיות והמטופלים מתלוננים בדרך-כלל רק על הפרעה אסתטית.

איך מסירים קסנטלזמה

לאחר זריקת הרדמה מקומית מבצעים חתך בעור ולאחריו מרחיקים את הקסנטלזמה. חשוב לבצע את החתך בעומק מספק כך שהנגע יוסר בשלמותו. לאחר עצירת הדימומים תופרים את החתך בחוט שאינו נמס תוך הקפדה על תפירה אידיאלית כך שלא תיוותר צלקת.

כאשר ישנם מספר נגעים ניתן להוציאם יחד בניתוח אחד. בעפעפיים עליונים כמעט ואין מגבלה על הוצאת כל הנגעים. לא כך הדבר בעפעפיים תחתונים בהם הסרה נרחבת של נגעים גדולים עלולה לגרום לאקטרופיון. במקרים כאלה מבצעים הסרה מבוקרת ובהמשך משלימים את הניתוח במועד אחר עם תום תהליך הריפוי.

אחרי שבוע מוציאים את התפרים במרפאה. הוצאת התפרים אינה כואבת.

ישנן שיטות נוספות לטיפול בקנטלזמה כגון אפליקציות לייזר אך הינן מקובלות פחות וההסרה הכירורגית עדיין נחשבת ליעילה ביותר.

ההחלמה

ההחלמה קלה, אין כאבים, יש נפיחות ושטפי דם באזור הניתוח הנספגים במהירות תוך כמה ימים.

תוצאות

התוצאות הינן מצויינות ובדרך-כלל לא נותרות צלקות. הבעיה היא שהנטייה לקסנטלזמות אינה חולפת מן הסתם, ובחלק מן המקרים מופיעים נגעים חדשים ואז יש לנתחם שוב. במקרים בהם קסנטלזמות מופיעות על רקע של יתר שומנים בדם, טיפול בבעיה הסיסטמית והורדה של רמת הכולסטרול בדם יכולים להקטין את הסיכוי ל הופעת קסנטלזמות בעתיד.

מנחם בגין 144, תל אביב

מגדל מידטאון

בניין A , קומה 38

טל׳ המרפאה: 052-311-8838  |  פקס 03-777-4260

טלפון לזימון תורים: 053-995-6593

דוא״ל: info@vision-art.co.il

  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon