הרמת גבות

צניחת גבות היא תופעה שכיחה המתהווה עם הגיל או קשורה במבנה הפנים. ההפרעה הנגרמת היא אסתטית ו/או תפקודית המתבטאת בכובד מעל העיניים, הסתרת שדה ראיה ועייפות כתוצאה ממאמץ מתמיד של שרירי המצח. צניחת גבות יכולה להופיע עם עודפי עור בעפעפיים. במקרים אלה הניתוח הוא משולב, הרמת גבות והרמת עפעפיים.

בניתוח מרימים את הגבות על-ידי ביצוע חתך רוחבי מעל הגבות או בקו השיער תוך הסרת העור העודף. חתך רוחבי מעל הגבה מביא לתוצאות אנטומית טובה יותר תוך צמצום תופעה של צניחת גבות בעתיד.

הניתוח מבוצע בהרדמה מקומית או כללית ואורך כשעה.

כעבור שבועיים מסירים את התפרים, ולאחר עשרה ימים עיקר הנפיחות הנלווית לניתוח חולפת.

התוצאה הרצויה היא הרמת הגבות לגובה טבעי ויפה מבלי ליצור מראה מוגזם או בולט מדי.

הרמת גבות - התופעה

צניחת גבות מתהווה עם הגיל כתוצאה מהיחלשות הרקמות התומכות וירידת נפח עקב דלדול שומן הקרקפת, המצח והרקות. שינוי בצורה ובמנח הגבות משפיע על הבעת הפנים, ובחלק קטן של המקרים עלול לגרום גם לכאבי ראש כתוצאה ממאמץ מתמשך של שרירי המצח או להפרעה בשדה הראיה.

מתי כדאי לבצע ניתוח הרמת גבות

כאשר התופעה בולטת ומתעורר הרצון לשפר את המראה ואת הדימוי העצמי או כאשר קיימת הפרעה תפקודית בשדה הראיה או תחושה של מאמץ מתמשך כדי לנסות ולשמור את העיניים פקוחות.

טרם בחירה בטיפול הרפואי המתאים יש לבצע הערכה מקיפה הכוללת את אופי התלונות, קיום של תופעות אחרות כגון עודף עור בעפעפיים או עפעף צנוח. גם למבנה הגבה הייחודי קיימת חשיבות רבה בתכנון הניתוח, לנשים מבנה גבות מקושת יותר בהשוואה לגבות שטוחות יחסית אצל הגברים.

בחלק מן המקרים יש צניחה של הגבה כולה אך במקרים רבים מבחינים בצניחה בולטת יותר בחלקה החיצוני של הגבה והיעלמות צורת ה״פסיק״ המעניקה לגבה חן ומראה צעיר יותר.

את אופייה המדויק של ההפרעה נאבחן כבר בפגישת ההיכרות ונגבש יחד את דרך הטיפול והניתוח המתאים ביותר לכל מטופל.

איך מבצעים ניתוח הרמת גבות

הבעיה פשוטה לכאורה, הגבות צנחו ויש להרימן, אך קיים מגוון של פתרונות, וכדי להגיע לתוצאה אופטימלית יש להתאימם באופן מדוייק לכל מטופל.

צניחת גבות קלה - בינונית

עולם ההזרקות פתח בפנינו אפשרות יצירתית להרמת גבות אפקטיבית ללא כל התערבות ניתוחית. הזרקת בוטוקס/ח' היאלורונית לחלק מן השרירים במצח וסביב העיניים יוצר חיזוק יחסי של השרירים המרימים את הגבה ואפקט של מלאות.

בהזרקה מדויקת ומבוקרת ניתן גם לשמר את פעילותם שרירי הפנים ואת תנועתיות המצח וכך נמנעים ממראה מלאכותי של "פני מסיכה". אפקט של בוטוקס וחומרי המילוי הינו זמני ויש צורך בטיפולים חוזרים. האופציה הבאה היא תיקון ניתוחי, נדון בכך בהרחבה להלן.

צניחת גבות בינונית - קשה

ישנן מספר אופציות לתיקון ניתוחי:

ניתוח הרמת מצח (Forehead Lift) מבוצע כאשר קו השיער הוא נמוך (לכן בד״כ מתאים יותר לנשים) על-ידי ביצוע חתכים בקרקפת מעל לקו השיער, הפרדת הרקמות עד לגבות, הסרת סהרון של עור עודף והרקמות שתחתיו ותפירה מחדש באזור המוסתר על-ידי שיער הראש תוך הרמה של הגבות. היתרון העיקרי בניתוח הוא היעדר צלקות, ואילו חסרונותיו הם שהניתוח נחשב חלש יחסית בהשוואה לניתוח בגישה ישירה וכן האפשרות לחשיפת הצלקת במידה וקו שיער הראש נסוג עם השנים.

בניתוח בגישה ישירה (Direct Browplasty) מרימים את הגבות על-ידי ביצוע חתך רוחבי מעל לגבה, הסרת עודפי עור והרקמות שתחתיו ותפירתו מחדש. הניתוח חזק יחסית, אך מותיר במיעוט המקרים צלקת עדינה הנראית מעל לגבה.

אפשרות נוספת היא הרמת גבות המבוצעת כחלק מניתוח הרמת עפעפיים ולכן לא דורשת חתך נוסף. מקבעים את הגבה מצידה הפנימי אל המצח באמצעות תפר. חסרונה של השיטה הוא בכך שהאפקט עשוי להיות מועט, ובמקרים רבים בחלוף הזמן הגבה צונחת שוב.

צניחת גבות מופיעה במקרים רבים יחד עם עודף עור בעפעפיים. במקרים אלה יש לתת את הדעת לקשר בין שתי התופעות. כך, בחלק מן המקרים מספיק לבצע טיפול ניתוחי של הסרת עודפי העור בעפעפיים העליונים (Blepharoplasty) הנוצרים משנית לצניחת הגבות, תוך הקפדה על ניתוח מוגבל כדי להימנע מהורדה נוספת של הגבות.

במקרים אחרים הפתרון המתאים הוא דווקא הרמה של הגבות עצמן ללא הסרת עודפי עור בעפעפיים העליונים ובכך להביא לצמצום או ביטול מראה עודף העור המשני. כאשר צניחת הגבות משמעותית ובנוסף קיימים עודפי עור גדולים בעפעפיים העליונים הטיפול המיטבי הינו ניתוח משולב של הרמת גבות והסרה מבוקרת של עור העפעפיים העודף תוך לקיחה בחשבון של ההשפעה ההדדית ביניהם.

לסיכום, לכל מנותח קיים פתרון שיהיה מתאים ביותר עבורו. בפגישת ההיכרות נגבש יחד את הפתרון המתאים ביותר.

בהתאם לטכניקה הנבחרת משך הניתוח הוא כשעה-שעה וחצי לשני הצדדים.

פרטים נוספים ניתן למצוא ב- הכנות לניתוח וב- הניתוח.

אחרי הניתוח

אחרי הניתוח, יש לשכב במנוחה מלאה עם קומפרסים קרים למשך 24 שעות. ניתן כמובן לבצע הפסקות, וכן לקום לאכול או לגשת לשירותים.

אין כאבים אחרי הניתוח, אך ישנה נפיחות רבה והופעה של שטפי דם. אל דאגה, שינויים אלה ייעלמו כמעט תמיד לאחר כ-10 ימים.

מוציאים את התפרים אחרי שבוע במרפאה. הסרת התפרים אינה כואבת כלל.

פרטים נוספים באשר להחלמה ולהנחיות אחרי הניתוח תוכלו למצוא ב-ההחלמה.

תוצאות וסיבוכים אפשריים של ניתוח הרמת גבות

התוצאה הניתוחית של הרמת גבות היא בדרך כלל טובה מאוד ומביאה לשיפור משמעותי במראה הפנים ובהבעה. הריפוי הדרגתי ואחרי כחודש וחצי ניתן להעריך את התוצאה הסופית.

תת-תיקון ותיקון יתר, כלומר הרמה מוגזמת מדי או מעטה מדי של הגבות – כמו בכל ניתוח אסתטי זו אפשרות שעלולה לקרות. במקרה של תת תיקון ניתן לבצע הרמה נוספת, אך מניסיוננו הדבר כמעט ואינו קורה.

מקרה של הרמת יתר הוא בעייתי יותר, המראה של גבות מורמות מדי בולט לעין ואינו יפה. בחלק גדול ממקרים אלה הגבות יורדות עם הזמן והתופעה פוחתת או נעלמת.

הישנות – ירידת האפקט הניתוחי, קרי שעם הזמן הגבות צונחות שוב. עם זאת, רק בחלק קטן מן המקרים כשהתופעה בולטת במיוחד יש לשקול ניתוח חוזר.

פגיעה בתחושה – פגיעה בעצב העובר מתחת לחלק הפנימי של הגבה עלולה לגרום להפרעות תחושה באזור המצח. כדי להימנע מכך ננקטים בעת הניתוח כל אמצעי הזהירות, אך עם זאת, בכ-20% מן המקרים אכן קיימת ירידה בתחושה. ניסיוננו מלמד כי במרבית המקרים הפרעת תחושה זו נעלמת עם הזמן.

אי-נוחות – אחרי הניתוח יכולות להופיע תופעות שונות כגון הפרעה קלה בראיה, כאבים, דקירות, דמעת. הפרעות אלה הינן ככלל זמניות וחולפות.

שאר הסיבוכים הינם נדירים.

מנחם בגין 144, תל אביב

מגדל מידטאון

בניין A , קומה 38

טל׳ המרפאה: 052-311-8838  |  פקס 03-777-4260

טלפון לזימון תורים: 053-995-6593

דוא״ל: info@vision-art.co.il

  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon