כלזיון - שעורה כלואה

כלזיון הינו גוש בעל מרקם חלק המופיע בעפעף העליון או התחתון, בדרך כלל לאחר שעורה שאינה נרפאת באופן מלא.

בשלבים הראשונים כאשר קיים תהליך דלקתי פעיל ניתן לטפל בקומפרסים חמים עם תגובה טובה (ראה בהמשך פירוט לגבי האופן הנכון לטיפול בקומפרסים).

בחלק מן המקרים הכלזיון אינו חולף ואז יש צורך בניקוז כירורגי.

מדובר בפעולה קצרה ופשוטה שפותרת בדרך-כלל את הבעיה.

כלזיון - התופעה

כלזיון הינו גוש בעל מרקם חלק המופיע בעפעף העליון או התחתון.

מדוע הוא מופיע? לאורך הריסים ישנן בלוטות זעירות המפרישות חומר שומני (חֵלֶב) לנוזל הדמעות. כאשר נסתם פתח הניקוז הטבעי של הבלוטה, כתוצאה מדלקת, או לעיתים ללא כל סיבה נראית לעין, מצטבר החומר המופרש ויוצר גוש כדורי הקרוי כלזיון.

בשלב הראשון  מתבטא הכלזיון בנפיחות, אודם, רגישות מקומית ולעיתים גם דמעת וגירוי קל בעין. עם זיהוי הכלזיון מטפלים בקומפרסים חמים. לחום המקומי אפקט מרפא ולא רק מקל, והקפדה על טיפול נכון יכולה להביא לריפוי. משתמשים בשקית חימום אותה ניתן לקנות בבית מרקחת ולחמם במיקרו, או בשיטה עממית ויעילה מאין כמותה, ביצה קשה על קליפתה המונחת על העפעף המודלק (חמה דיה, אך לא חמה מדי כך שלא תיגרם כוייה). שימוש בפדים או צמר גפן ספוג במים חמים אינו מומלצים מאחר ומתקררים מהר ויש לדאוג שוב ושוב לחימומם.

יש לטפל בחימום כמה שיותר, ולפחות פעמיים ביום למשך 20 דקות בכל פעם. בשלבים הראשונים יש המטפלים גם בטיפות או במשחת עיניים המכילים סטרואידים ואנטיביוטיקה.

ברוב המקרים כלזיון נרפא מאליו ונספג במשך ימים עד שבועות.

בשלב שני, הכרוני (כאשר הכלזיון לא נספג), נותר גוש חלק ללא אודם או רגישות מקומית, והתלונות הן בדרך-כלל של אי-נוחות והפרעה אסתטית. מכאן ואילך הכלזיון לא יתרפא מאליו והטיפול המומלץ הוא כירורגי.

איך מבצעים ניתוח כלזיון

מבצעים הרדמה מקומית על-ידי זריקה לעפעף (לא לעין…).

הופכים את העפעף באמצעות מכשיר ייעודי, מבצעים את החתך מצידו הפנימי של העפעף ללא חשש מצלקת. באמצעות כפית כירורגית מרוקנים ומנקים את תכולת הכלזיון. לא תופרים, אלא רק שמים משחה אנטיביוטית וחובשים את העין בחבישה לוחצת למשך מספר שעות.

חלק קטן מן הכלזיונים שטחיים מאוד ואז מבצעים חתך רוחבי קטן בעור העפעף, ומכאן התהליך דומה. אל חשש, גם כאן לא תישאר צלקת.

במקרים מסוימים ניתן לשלב במהלך הניתוח גם הזרקה מקומית של סטרואידים.

בילדים מבוצע הניתוח תחת הרדמה כללית.

ההחלמה

אחרי 3-2 שעות אפשר להוריד את החבישה, ולנקות את העין. צפוי שנראה דם בעין, אין סיבה לבהלה, יש לשטוף במים והדם ייעלם. כל שנותר היא הנפיחות ושטף דם מקומי הנגרמים מזריקת ההרדמה, גם אלה ייעלמו במהירות תוך כמה ימים.

התוצאות של ניתוח כלזיון

כמעט בכל המקרים הכלזיון ייעלם אחרי הניתוח.

בחלק מן המקרים הכלזיון אינו חולף עקב הוצאה לא שלמה. זה קורה כאשר הכלזיון קטן מאוד, או כאשר תוכנו מחולק למדורים והוא אינו מנוקז בשלמותו.

כלזיון מרובים / חוזרים

ראוי שנאמר כמה מילים לא רק על הכלזיון הבודד, אלא על מטופלים רבים הסובלים מריבוי כלזיונים לאורך זמן, ויש כאלו לא מעט. לפעמים אנו יודעים את הסיבה, דלקת כרונית של העפעפיים (Blepharitis) או מחלות עור שונות, אך במקרים רבים הסיבה אינה ידועה לנו. זאת ועוד, ישנם אנשים העוברים "תקופת כלזיונים" מטרידה מאוד במשך חודשים-שנים ואחר-כך התופעה חולפת מאליה.

מה עושים?

מטפלים בכל כלזיון מוקדם, מיד כשמופיע, בקומפרסים חמים ובמשחת עיניים המכילה סטרואידים.

במידת הצורך מטפלים כירורגית ומנתחים, ניתן לטפל בכמה נגעים יחד בכל פעם. לחלק מן הנגעים, במיוחד לקטנים ניתן להזריק סטרואידים.

אם מזהים בלפריטיס מטפלים בהתאם בטיפול מונע. לקריאה נוספת ראה –  בלפריטיס.

ניתן לטפל באנטיביוטיקה דרך הפה למשך תקופה ארוכה תוך השגת אפקט מניעתי מצוין.

טיפול בקומפרסים

לטיפול בקומפרסים חמים אפקט רפואי חשוב המזרז את הריפוי במספר מחלות דלקתיות בעפעפיים: שעורה, כלזיון, בלפריטיס קדמית או אחורית.

הטיפול אותו מכירים מרבית האנשים הוא ברטיות רטובות או בשקיות תה מסוגים שונים… דווקא טיפול זה אינו נחשב יעיל מאחר ובטכניקות אלה החום מתפוגג לאחר מספר דקות.

הדרך הנכונה לטיפול בקומפרסים היא על-ידי אלמנט השומר על חום לאורך זמן, לפחות למשך 20 דקות. אפקט זה מושג על-ידי שקיות חימום ייעודיות אותן ניתן לקנות בבית מרקחת ולחמם במיקרו.

דרך אחרת יעילה לא פחות היא שימוש בביצה קשה על קליפתה לאחר שהורתחה וקוררה לטמפרטורה נסבלת ואינה גורמת לכוויה אך חמה דיה.

יש לבצע את הטיפול בחום כמה שיותר, לפחות  3-2 ביום למשך 20 דקות בכל פעם. שוב נזכיר, לחום אפקט מרפא, ולהתמדה בטיפול ישנה חשיבות מרובה.

מנחם בגין 144, תל אביב

מגדל מידטאון

בניין A , קומה 38

טל׳ המרפאה: 052-311-8838  |  פקס 03-777-4260

טלפון לזימון תורים: 053-995-6593

דוא״ל: info@vision-art.co.il

  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon