שקיות מתחת לעיניים

מראה של שקיות מתחת לעיניים נגרם מעודפי עור ושומן וכן משקעים מתחת לעיניים המופיעים עם הגיל. ההפרעה הינה כמעט תמיד אסתטית ללא פגיעה תפקודית.

אבחון מדוייק של אופי ההפרעה מתבצע במרפאה והינו בעל חשיבות רבה מאחר ולבעיה זו קיים מגוון רחב של פתרונות: ניתוח, הזרקה של חומרי מילוי, או טיפול המשלב טיפול ניתוחי והזרקה של חומרי מילוי.

הניתוח עצמו מתבצע בדרך-כלל בהרדמה כללית או בטשטוש ואורך כ-60-30 דקות.

אם מדובר רק בהסרת שומן אין תפרים כלל, ואם מסירים גם עודפי עור הוצאת התפרים מתבצעת לאחר כשבוע. נפיחות ושטפי דם הנלווים לניתוח נעלמים בהדרגה תוך כ-10 ימים.
התוצאה הרצויה מבחינתנו היא היעלמות של "השקיות" תוך יצירת מראה טבעי ובריא.

שקיות מתחת לעיניים – התופעה

מראה של שקיות מתחת לעיניים (Lower Eyelid Bags) נוצר מעודפי עור ו/או בלט שומן הנגרמים מתהליכי הזדקנות העור ורפיון הרקמות. שקעים מתחת לעיניים (Tear Trough Deformity) נגרמים כתוצאה מדלדול שומן באזור הגבול התחתון של ארובת העין, ובדרך כלל  נראים יותר בצד הקרוב יותר לאף.

לעיתים האבחנה בין שלושת ההתופעות הנ"ל מבלבלת, מה גם שבחלק גדול מאוד מן המקרים ההפרעות משולבות, למשל בלט שומן ועודף עור ללא שקעים, בלט שומן ובנוסף שקעים וכו.

את האבחנה המדויקת ומשקלן של כל אחת מן התופעות נאבחן כבר בפגישת ההיכרות ויחד נגבש את דרך הטיפול המתאימה לכל מטופל.

ההפרעה הינה כמעט תמיד קוסמטית ללא פגיעה תפקודית.

מתי כדאי לטפל בשקיות מתחת לעיניים?

כאשר התופעה בולטת ועולה הרצון לשפר את המראה ואת הדימוי העצמי. התלונות השכיחות המביאות נשים וגברים לפנות אלינו בנושא זה הן למשל: "מעירים לי הרבה על כך שאני נראה עייף"; "השקעים זה הדבר הבולט ביותר בפנים שלי כשאני מסתכל/ת במראה"; "זה מזקין אותי בעשר שנים…"

לפני:Eye-12A_משה

אחרי:Eye-12B_משה

איך מטפלים?

ובכן, לא בכל המקרים הפתרון הוא ניתוחי. כשמדובר בשקעים ניתן להזריק חומר מילוי וכך להעלים את השקע. בעודפי עור קלים או בבלט שומן קל ניתן גם כן לשפר את המראה על-ידי הזרקת חומרי מילוי. בכל הנוגע להזרקת חומרי מילוי מומלץ לעיין ב-טיפולים בבוטוקס וחומרי מילוי.

כאשר עודף העור או בלט השומן הינם משמעותיים הפתרון הוא ניתוחי. לשם הפשטות נתאר את דרך התיקון של כל אחד מהם בנפרד, אם כי כאשר הם מופיעים יחדיו התיקון נעשה מן הסתם במשולב, בניתוח אחד.

ניתוחים בעפעפיים תחתונים מבוצעים תמיד תחת טשטוש או בהרדמה כללית, מאחר ואזור זה רגיש מאוד לכאב והרדמה מקומית לבדה אינה מספיקה.

עודף שומן מתוקן על-ידי הסרתו או הסטתו מן המקום הבולט. ניתן להגיע אל השומן על ידי חתך חיצוני בעור, או על-ידי חתך פנימי מהצד הפנימי של העפעף התחתון. אנו מעדיפים כמעט תמיד את הגישה הפנימית שאינה כרוכה בפתיחת העור ומורידה במידה נכרת את שכיחות הסיבוך השכיח והבעייתי ביותר בניתוחי עפעף תחתון –אקטרופיון (משיכה של העפעף התחתון כלפי מטה היוצרת הפרעה תפקודית ואסתטית).

באמצעות מכשיר צריבה חשמלי יוצרים חתך בלחמית העפעף התחתון (הצד הפנימי), חושפים את השומן ומסירים אותו גם כן על-ידי מכשיר הצריבה. בתום הניתוח אין צורך לתפור את החתך, הוא נצמד יפה ונסגר מאליו כעבור כמה ימים.

עודף העור מוסר על-ידי ביצוע חתך מתחת לקו הריסים לכל אורך העפעף, הפרדתו מן הרקמות שתחתיו בכיוון מטה, אל הלחי, הסרת העור העודף ותפירתו מחדש מתחת לקו הריסים.
בחלק מן המקרים כדי להגיע לתוצאה אופטימלית נמליץ על קודם על ניתוח ובהמשך על זריקות מילוי.
בהתאם לטכניקה הנבחרת משך הניתוח הוא בין 60-30 דקות לשני הצדדים.

פרטים נוספים ניתן למצוא ב- הכנות לניתוח וב- הניתוח.

אחרי הניתוח

מניחים קומפרסים קרים למשך 24 שעות.
אין כאבים אחרי הניתוח, אך ישנה נפיחות רבה והופעה של שטפי דם. אל דאגה, שינויים אלה ייעלמו לאחר כ-10 ימים.
מטפלים במשחת עיניים המכילה אנטיביוטיקה וסטרואידים (הספיגה בגוף היא קטנה מאוד ואינה משפיעה על איברים אחרים).
מסירים את התפרים אחרי שבוע במרפאה. הסרת התפרים אינה כואבת כלל.
פרטים נוספים באשר להחלמה ולהנחיות אחרי הניתוח תוכלו למצוא ב-ההחלמה.

תוצאות וסיבוכים אפשריים של ניתוח שקיות מתחת לעיניים

התוצאה הניתוחית של ניתוח עפעפיים תחתונים היא בדרך כלל טובה מאוד ומביאה לשיפור משמעותי במראה הפנים ובהבעה. הריפוי הדרגתי ואחרי כחודש וחצי ניתן להעריך את התוצאה הסופית.

הבעיה העיקרית בניתוח שקיות מתחת לעיניים – עפעפיים תחתונים היא החשש מסיבוך מטריד הקרוי אקטרופיון – משיכה של העפעף התחתון כלפי מטה העלולה לגרום ליובש בעיניים, סגירה לא שלמה של העפעפיים והפרעה אסתטית נכרת. מה עושים כדי להימנע מכך? ראשית אנו מודעים לסיכון, מקפידים על ניתוח מבוקר ומדוד ונוקטים בכל האמצעים כדי שהסיבוך לא ייגרם. כמו בכל ניתוח אסתטי, אם קיימת דילמה נעדיף תמיד להוריד פחות מאשר יותר, במיוחד בניתוח זה.

אם בכל זאת נגרם אקטרופיון, ברוב המקרים הוא קל וחולף עם הזמן תוך שמירה על העין וטיפול שמרני בתכשירי דמעות. במידה וקיימת הפרעה משמעותית יורת מזריקים סטרואידים לעפעף התחתון הגורמים להפחתה בתהליך התגובה האחר-ניתוחית וההצטלקות. במקרים קשים ששכיחותם נמוכה מאוד, כשהטיפול המקובל אינו עוזר יש לשקול ניתוח תיקון.

אי-נוחות – אחרי הניתוח יכולות להופיע תופעות שונות כגון הפרעה קלה בראיה, כאבים, דקירות, דמעת. הפרעות אלה הינן ככלל זמניות וחולפות.

ראיה כפולה – סיבוך נדיר מאוד היכול הנגרם כתוצאה מפגיעה באחד השרירים המניעים את גלגל העין. בדרך כלל התופעה חולפת עם הזמן מאליה.

שאר הסיבוכים הינם נדירים.