שחזור דרכי דמעות – DCR – Dacryocystorhinostomy

חסימה בדרכי הדמעות התחתונים גורמת לדמעת קשה ודלקות עיניים חוזרות. חסימה זו מאובחנת במרפאה על-ידי ביצוע שטיפה של דרכי הדמעות.
בניתוח DCR משחזרים את דרכי הדמעות על-ידי יצירת פתח בעצם האף ופתיחה של שק הדמעות החסום.
הניתוח מבוצע בדרך כלל בטשטוש + הרדמה מקומית.

משך הניתוח כ-1.5-1 שעה.
שיעור ההצלחה הוא גבוה ועומד על כ- 90-85%.

איזו הפרעה בדרכי הדמעות מצריכה ניתוח שחזור דרכי דמעות DCR

לא כל הפרעה או חסימה בדרכי הדמעות מצריכה ניתוח DCR.

כאשר נחשוד בעת הבדיקה במרפאה כי קיימת חסימה בדרכי הדמעות נבצע שטיפה של דרכי הדמעות. על פי תוצאת השטיפה נדע אם קיימת חסימה והאם היא עליונה או תחתונה.

חסימה בדרכי דמעות עליונים מתבטאת בדרך-כלל רק בדמעת ומטופלת במגוון דרכים.

חסימה בדרכי הדמעות התחתונים גורמת להפרעה תפקודית וירידה באיכות החיים עקב אחד או כמה מן הבאים: דמעת רבה, הפרשה כרונית של מוגלה מן העין ו/או דלקות חריפות בשק הדמעות המתבטאות באודם וכאב מקומי.

במצבים אלה הפתרון המומלץ (והיחיד) הוא ניתוח DCR.

סכימת דרכי הדמעות

מתי כדאי לבצע ניתוח שחזור דרכי דמעות DCR

חסימה של דרכי הדמעות התחתונים והתופעות הקשורות בה בדרך כלל אינם מסוכנים לעין או לאיבר אחר ולכן מטרת הניתוח היא להביא לשיפור באיכות החיים ולהפסיק את אי הנוחות הכרוכה בה. עבור מטופלים שאינם מעוניינים בניתוח ומוכנים להמשיך עם הדמעת והדלקות אין הכרח לעבור ניתוח. ניסיוננו מלמד שבמרבית המקרים אין המצב כך, התופעות מטרידות והניתוח נדרש.

את ההחלטה לגבי נחיצות הניתוח נגבש יחד בפגישת ההיכרות.

איך מבצעים ניתוח שחזור דרכי דמעות DCR

ניתוח שחזור דרכי דמעות DCR מבוצע בהרדמה מקומית, בטשטוש או בהרדמה כללית על-פי הצורך. ככלל, טשטוש + הרדמה מקומית הינה הדרך המתאימה לרוב המטופלים. בנוסף, בכל שיטות ההרדמה מחדירים טמפון אל האף הספוג בחומרי הרדמה ובמכווצי כלי דם.

ניתוח בגישה חיצונית היא הדרך המקובלת, מבצעים חתך לאורך האף בסמוך ללחי באורך 2-1.5 ס"מ, לאחר יצירת פתח בעצם האף ופתיחת שק הדמעות מחדירים צינורית סיליקון מפתחי דרכי הדמעות בעיניים אל האף. תופרים את שק הדמעות אל רירית האף, ואת העור סוגרים בתפירה פלסטית על-ידי חוט עדין.

גישה אחרת היא אנדוסקופית, דרך האף ללא צורך בביצוע חתך בעור, כאשר פרט לכך הפעולות הננקטות בניתוח הינן דומות.

פרטים נוספים ניתן למצוא ב- הכנות לניתוח וב- הניתוח.

אחרי הניתוח

מניחים קומפרסים קרים למשך 24 שעות.

עלולים להיות כאבים אחרי הניתוח ובמידת הצורך יש לקחת משככי כאבים. אך לרוב, עיקר האי-נוחות אינה נובעת מכאבים אלא מנפיחות באזור הניתוח והופעה של שטפי דם. אל דאגה, שינויים אלה ייעלמו לאחר כ-10 ימים.

בנוסף עלולים להופיע שטפי דם מן האף, וגם תופעה זו הינה רגילה. הטיפול במקרה זה הוא בלחץ מקומי ובמידת הצורך מחדירים טמפון אל האף ל- 48-24 שעות והתופעה חולפת. אין לקנח את האף בכוח במשך כמה ימים מחשש לפתיחת התפרים הפנימיים.

בימים הראשונים תיתכן אי-נוחות בהרכבת משקפיים.

התפרים מוצאים לאחר שבוע, וצינורית הסיליקון מורחקת לאחר כ- 3-2 חודשים. שתי הפעולות מבוצעות במרפאה, הינם פשוטות מאוד ואינן כואבות כלל.

שאר הפרטים באשר להחלמה ולהנחיות אחרי הניתוח תוכלו למצוא ב-ההחלמה.

תוצאות וסיבוכים אפשריים של ניתוח שחזור דרכי דמעות DCR

התוצאה הניתוחית של ניתוח שחזור דרכי דמעות (DCR) היא בדרך כלל טובה מאוד ומביאה לשיפור משמעותי בדמעת ו/או בדלקות. הצלקת במרבית המקרים אינה נראית כלל או עדינה מאוד ונראית כפס דק. שיעור ההצלחה בניתוח הוא כ- 90-85%, ובשאר המקרים יש לשקול ניתוח חוזר.

תופעות וסיבוכים אפשריים הינם דימום מהאף המופיע לאחר מספר ימים, גירוי באף הקשור בצינורית הסיליקון, פגיעה במחיצת האף שבדרך כלל לא דורשת תיקון כלשהו.

שאר הסיבוכים הינם נדירים.