שברים בארובת העין

ארובת העין היא חלל בגולגולת התחום בדפנות עצם דקות הקרויות קירות הארובה. סביב ארובת העין נמצאים הסינוסים (חללי האוויר), ומעליה נמצא המוח. בתוך ארובת העין ממוקמים: העין, השרירים המחוברים אליה ומניעים אותה, עצב הראיה, כלי דם ושומן ארובתי המהווה את רוב נפח הארובה.

שברים בעצמות ארובת העין עלולים להיגרם מחבלה קהה לפנים, כחלק מפגיעה בעצמות נוספות בפנים, או כתוצאה מפגיעה ישירה בארובת העין ואז העברת האנרגיה פנימה ותמט של אחד מקירות הארובה, לרוב של רצפת ארובת העין. שבר מסוג זה קרוי Blow Out Fracture.

שבר בעצמות ארובת העין יכול להתבטא חיצונית בנפיחות ושטפי-דם, שקיעה של העין פנימה ו/או למטה אל תוך ארובת העין, מגבלה בתנועת גלגל העין כאשר יש כליאה של שריר באזור השבר, ראיה כפולה ופגיעה בראיה כאשר יש נזק זמני או קבוע לעצב הראיה.

שבר שאינו מערב את עצב הראיה או שרירי הראיה, כלומר אינו גורם להפרעה בראיה, ראיה כפולה או מגבלה בתנועת העין אינו מחייב התערבות ניתוחית אלא רק מעקב.

שבר המערב פגיעה שכזו מצריך תיקון ניתוחי, כאשר במידה ולא מדובר בנזק מיידי לעצב הראיה עדיף לבצע את הניתוח כ-10 ימים אחרי הפגיעה לאחר ספיגה של הבצקת והדימומים. במהלך הניתוח משחררים את הרקמות הכלואות באזור השבר ומשחזרים את רצפת הארובה על ידי החדרת שתל ייעודי תוך החזרת המבנה האנטומי של הארובה למצב הרצוי.