הרמת עפעפיים

הרמת עפעפיים – התופעה

ניתוח הרמת עפעפיים מטפל בתופעה המכונה בלשון עממית "שקיות" מעל העיניים. אילו הם עודפי עור בעפעפיים העליונים עם/בלי בלט השומן שמאחוריהם. תופעה זו יכולה להופיע גם בגילאים צעירים אך בדרך כלל קשורה לגיל ומופיעה מהעשור החמישי ומעלה.

מתי כדאי לעבור ניתוח הרמת עפעפיים?

אם נביט בקפידה במראה (לא תמיד זה כדאי…) נראה שלרובנו יש כבר שקיות קטנות או קפל עור קטן מעל העפעפיים. כמו בכל דבר, איננו ממליצים לרוץ מיד ולבצע ניתוח. בניתוח יש גם חסרונות (נפרט בהמשך) ולכן עדיף לבצע ניתוח כאשר ההפרעה משמעותית וגורמת לשינוי בולט במראה ובהבעת הפנים או כשנגרמת הפרעה תפקודית כגון כובד מעל העיניים, הפרעה בשדה הראיה, תחושה שהעיניים נעצמות, הקלה משמעותית בכל פעם שמרימים מעט את העפעפיים ונגרם שיפור ממשי.

את ההחלטה על ביצוע הניתוח נגבש יחד בפגישה ההיכרות שהיא חלק מתהליך הטיפול.

קריאה מורחבת

תמונות לפני ואחרי – נשים:

לפני:women_before

אחרי:women_after

לפני:הרמת עפעפיים לפני

אחרי:הרמת עפעפיים אחרי

לפני:Eye-10__בלפA

אחרי:Eye-10_בלפB

לפני:הרמת עפעפיים

אחרי:הרמת עפעפיים אחרי

לפני:הרמת עפעפיים לפני

אחרי:הרמת עפעפיים אחרי

לפני:הרמת עפעפיים

אחרי:הרמת עפעפיים

לפני:הרמת עפעפיים לפני הטיפול

אחרי:הרמת עפעפיים אחרי הטיפול

לפני:לפני הטיפול

אחרי:אחרי הטיפול

 

תמונות לפני ואחרי – גברים:

לפני:הרמת עפעפיים לפני

אחרי:הרמת עפעפיים אחרי

לפני:הרמת עפעפיים

אחרי:הרמת עפעפיים

לפני:Eye-11A_גבר

אחרי:Eye-11B_גבר

לפני:Eye-13A_עודד

אחרי:Eye-13B_עודד

לפני:לפני

אחרי:אחרי

 

איך מבצעים ניתוח הרמת עפעפיים

ניתוח הרמת עפעפיים מבוצע בהרדמה מקומית, במידת הצורך בתוספת טשטוש, ובמיעוט המקרים בהרדמה כללית.

לפני הניתוח מסמן המנתח את כמות העור שבכוונתו להסיר באמצעות ציור על עור העפעפיים בעט סימון. הסרה מדויקת של העור קריטית לתוצאה הסופית. אם קיימת דילמה נעדיף תמיד להוריד פחות מאשר יותר. תיקון יתר אינו אסתטי וקשה יותר לטיפול בהמשך.

כאמור אנו מאמינים שניתוח פלסטי טוב הוא זה בו רואים שהמראה הכללי השתפר אך השינוי עצמו אינו בולט מדי.

התגובות הרצויות לאחר הניתוח הם: "את נראית טוב, עשית משהו עם השיער, או האיפור…" מאשר למשל  "עשית ניתוח בעיניים, ממש רואים…"

ההרדמה המקומית נעשית בזריקה, היא אינה נעימה ואף כואבת מעט, אך אל דאגה הכואב חולף במהירות ותוך חצי דקה כבר אין כאבים כלל וגם לא יהיו בהמשך במהלך הניתוח. וגם, הכאב מופחת ככל שמזריקים לאט יותר, יש לנו סבלנות ואנו עושים זאת בעדינות המרבית.

במהלך הניתוח מסירים את העור העודף. לא, אנחנו לא משתמשים בלייזר, בניגוד למה שרבים נוטים רבים לחשוב התוצאה הניתוחית עם להב מנתחים טובה בהרבה. לעומת זאת, אחרי פתיחת העור מסירים את העור והרקמות שתחתיו באמצעות מכשיר צריבה חשמלי (שעקרון פעולתו דומה מאוד ללייזר) המקטין משמעותית את הדימום.

תהליך הסרת השומן מתבצע רק כאשר קיים בלט של שומן אותו ניתן לאבחן בקלות בבדיקה. הסרת שומן מוגזמת יוצרת מראה לא יפה של עין שקועה. לאחר סגירה של דימומים אחרונים על-ידי מחט צריבה חשמלית העור נתפר. הטכניקה בה בחרנו לאחר ביצוע אלפי ניתוחים היא שימוש בתפר ניילון המשכי (כמו מכפלת), בחוט שאינו נמס ואינו גורם לתגובה דלקתית בעור.

ניסיוננו מעיד כי בשיטה זו הריפוי מהיר, הוצאת התפרים קלה והתוצאה מצוינת. הצלקת הניתוחית מתוכננת כך שתהיה בשקע הטבעי בעור העפעף. מידת מתיחת החוט ומתיחת הקשר גם היא קריטית, חשוב לתפור בדיוק בחוזק הנכון, תפירה רפויה מדי עלולה לגרום לפתיחה של החתך הניתוחי, תפירה חזקה מדי עלולה ליצור צלקת נראית.

במרבית המקרים לא נותרת צלקת כלל, ובחלק מן המקרים נותרת צלקת עדינה ביותר שגם היא  נראית בקושי.

פרטים נוספים ניתן למצוא ב- הכנות לניתוח וב- הניתוח.

משך הניתוח בין 60-40 דקות.

אחרי הניתוח

מניחים קומפרסים קרים למשך 24 שעות.

אין כאבים אחרי הניתוח, אך ישנה נפיחות רבה והופעה של שטפי דם שיכולים להתפשט גם לעפעפיים התחתונים. אל דאגה, שינויים אלה ייעלמו לאחר כ-10 ימים, ולאחר חודש וחצי נוכל כבר להתרשם מן התוצאה הסופית. דימום טיפתי או אפילו זרזיף דם יכולים להופיע מבין התפרים או להכתים את הכרית. אין סיבה לדאגה, צריך רק ללחוץ בעדינות עד שהדימום יחלוף.

מתי יש לפנות לבדיקה? רק כאשר החתך הניתוחי נפתח. במקרים אלה, שאינם שכיחים כלל, יש צורך בתפירה חוזרת. שאר הבעיות נדירות, אך בכל מקרה של כאבים או הפרעה כלשהי בראיה יש  לפנות לבדיקה.

מוציאים את התפרים אחרי שבוע במרפאה. הסרת התפרים אינה כואבת כלל.

תוצאות וסיבוכים אפשריים של הרמת עפעפיים

ככלל ניתוח הרמת עפעפיים נחשב לניתוח בטוח למדי עם תוצאות טובות מאוד ומיעוט סיבוכים.

סיבוכים הקשורים לחתך – פתיחה של החתך הניתוחי בתקופת ההחלמה מן הסיבות הבאות: תפר שהשתחרר; שפשוף חזק של העין; בקרב מעשנים, שאצלם תהליך ריפוי לעיתים אינו שלם.

סיבוכים לא שכיחים הקשורים למנח העפעפיים – קושי בסגירת העין, במיוחד בתקופת ההחלמה, היוצר גירוי של העין ויובש.

תחושת אי-נוחות – בחלק מן המטופלים נגרמות לפעמים תופעות שאיננו יודעים תמיד להסבירן אך החולפות בסופו של דבר מאליהן (לפעמים אחרי חודשים) – מיחושים שונים סביב העיניים, דקירות, צריבה בעיניים, תחושת כובד ועוד.

הורדת עור לא מספקת או תוצאה לא סימטרית דיה – זה בהחלט עלול לקרות, ואז לאחר חודשים מספר מבצעים תיקון ניתוחי שהוא לרוב קצר ופשוט בהרבה מן הניתוח עצמו.

סיבוכים נדירים – דימום מאחורי העין העלול לסכן את הראיה. זהו סיבוך נדיר מאוד, במיוחד בטכניקות הניתוחיות החדשות בהם נמנעים מלחיצה או משיכה של השומן, וכן כאשר משתמשים במכשיר חיתוך חשמלי בהסרת השומן ולא במספרים.

בהרמת עפעפיים שאר הסיבוכים הינם נדירים.

שאר הפרטים באשר להחלמה ולהנחיות אחרי הניתוח תוכלו למצוא ב-ההחלמה.