בלפריטיס – Blepharitis – דלקת שפת העפעף

בלפריטיס הינה דלקת כרונית של שפת העפעף הקשורה בתפקוד לא תקין של הבלוטות המפרישות באזור זה. בלפריטיס יכולה להתבטא בעיניים מגורות, אודם בשולי העפעפיים, יובש, דמעת, קשקשת אופיינת  על הריסים ואירועים חוזרים של שעורה או כלזיון.

בלפריטיס קדמית מערבת את הריסים והבלוטות הצמודות לכל ריס ומתאפיינת בקשקשת ונשירת ריסים ויכולה להיות קשורה בהסתמנות עורית הקרויה Seborrheic Dermatitis.

בלפריטיס אחורית מערבת את הבלוטות הנמצאות מאחורי הריסים (קרוב יותר לעין) הקרויות בלוטות מייבומיין האחראיות על הפרשת החלק השומני של הדמעות, ולכן לרוב מתבטאת בלפריטיס אחורית ביובש. מצב זה קרוי (Meibomian Gland Dysfunction (MGD וההפרעה היא צמיגות יתר של הנוזל המופרש מן הבלוטות.

בלפריטיס קדמית ואחורית מופיעות לעיתים קרובות יחד.

הטיפול בבלפריטיס, כמו בהרבה מחלות כרוניות מצריך תשומת לב והתמדה. קיימות גישות שונות לטיפול בבלפריטיס, הרעיון מאחורי כולן הוא שמירה על הגיינת עפעפיים מרבית תוך הורדה של המרכיב הדלקתי.

א. ניקוי ריסים – על-ידי רחיצה בשמפו אל-דמע או ניקוי באמצעות פדים ייעודיים. טיפול זה שומר על הגיינת
עפעפיים ומרחיק מן העיניים את חומרי הדלקת וההפרשות.
ב. חימום – יש לחמם את איזור הריסים על ידי קומפרסים חמים תוך שימוש בשקיות חימום (שקונים בבית מרקחת ומחממים במיקרו) או בשיטה פשוטה ויעילה מאין כמותה – ביצה קשה (על קליפתה) השומרת על חום לאורך זמן. על שקית החימום או הביצה להיות חמים דיים אך לא חמים מדי כך שלא יגרמו לכוויה. כך או אחרת מניחים את אמצעי החימום על העפעף למשך 20 דקות לפחות.
ג. משחות – עם מרכיב סטרואידלי ו/או אנטיביוטי לתקופה מוגבלת.
ד. טיפול ביובש – על ידי תכשירי דמעות, טיפות, משחה או ג'ל.
ה. אנטיביוטיקה ססטמית – טיפול אנטיביוטי במינון נמוך לאורך זמן בדומה לטיפול הניתן לפצעי בגרות.

מכל אלה אנו ממליצים כקו ראשון לטפל לפחות פעם ביום בטיפול משולב של חימום ולאחריו ניקוי קפדני של הריסים על-ידי שמפו. אם קיים אודם בשולי העפעף נוסיף טיפול במשחה המשלבת סטרואידים ואנטיביוטיקה. אם קיים מרכיב משמעותי של יובש נטפל בתכשירי דמעות.

מנסיוננו הטיפול אינו תמיד עוזר, בדרך כלל בגלל חוסר התמדה.

בלפריטיס – טיפול בקומפרסים

לטיפול בקומפרסים חמים אפקט רפואי חשוב המזרז את הריפוי במספר מחלות דלקתיות בעפעפיים: שעורה, כלזיון, בלפריטיס קדמית או אחורית.

הטיפול אותו מכירים מרבית האנשים הוא ברטיות רטובות או בשקיות תה מסוגים שונים… דווקא טיפול זה אינו נחשב יעיל מאחר ובטכניקות אלה החום מתפוגג לאחר מספר דקות.

הדרך הנכונה לטיפול בקומפרסים היא על-ידי אלמנט השומר על חום לאורך זמן, לפחות למשך 20 דקות. אפקט זה מושג על-ידי שקיות חימום ייעודיות אותן ניתן לקנות בבית מרקחת ולחמם במיקרו. דרך אחרת יעילה לא פחות היא שימוש בביצה קשה על קליפתה לאחר שהורתחה וקוררה לטמפרטורה נסבלת ואינה גורמת לכוויה אך חמה דיה.

יש לבצע את הטיפול בחום כמה שיותר, לפחות  3-2 ביום למשך 20 דקות בכל פעם. שוב נזכיר, לחום אפקט מרפא, ולהתמדה בטיפול ישנה חשיבות מרובה.