בלט עין וגידולי ארובת העין

כל בלט עין מחייב בירור יסודי ואבחון מדויק.
הבירור של בלט עין מחייב בדיקה קלינית מקיפה, הדמיה ב-CT או ב-MRI, הערכת תפקודי עצב הראיה ושרירי גלגל העין הכוללים בין השאר גם בדיקת שדה ראיה.

בלט עין יכול לנבוע מאחת מן הסיבות הבאות:

1. מחלה בבלוטת התריס (Thyroid Orbitopathy) – הסיבה השכיחה ביותר לבלט עין במבוגר. להרחבה עיין באתר זה.
2. דלקת בארובת העין קרויה Orbital Inflammatory Disease. להרחבה עיין באתר זה.
3. גידול שיכול להיות ממאיר או שפיר או ממאיר.

במידה ומדובר בגידול החשוד כממאיר יש לבצע בירור סיסטמי ובהתייעצות עם אונקולוג ומומחים אחרים לשקול הרחקה ניתוחית, טיפולים כמותרפיים או הקרנות.
במידה ומדובר בגידול שפיר יש לשקול הרחקה ניתוחית או מעקב תוך התחשבות בנזק האפשרי לעין ולעצב הראיה ומידת ההפרעה האסתטית.

בין הגידולים השכיחים בארובת העין נמנים:
Cavernous Hemangioma
Capillary Hemangioma
Lymphoma
Optic Nerve glioma
Dermoid Cyst

לרופאי ויז'ן ארט הניסיון הרב ביותר במדינת ישראל בטיפול הנכון והבריא לעין בטיפול בבלט עין ובגידולי ארובת העין.

הרחקת גידולים מארובת העין

ההתמודדות עם גידולים בארובת עין היא מורכבת, ותלויה בסוג הגידול, גודלו ומיקומו. יש להתאים את הטיפול או הניתוח לכל מטופל, תוך שימור מירבי של תפקוד העין והמראה האסתטי. הרחקת גידול בטכניקה של הקפאה על-ידי מכשיר הקרוי קריו הינה קצרה, בטוחה, וחוסכת לרופא ולחולה ניתוח מורכב ומרובה סיכונים.

גידול בארובת העין יכול להיות קטן או גדול (מ"מ בודדים עד סנטימטרים); ממאיר או שפיר; ראשוני או משני (גרורה שמקורה באיבר אחר); ממצא מקרי או גידול סימפטומטי הלוחץ על העין, ו/או על עצב הראיה והשרירים, וגורם לפגיעה בה.

כשמדובר בגידול ארובתי הממוקם בחלק הקדמי של הארובה הגורם להפרעה תפקודית או אסתטית הניתוח פשוט יחסית, ומתבצע דרך חתך בעור, או באמצעות פתיחה של הלחמית. לפני ביצוע הניתוח יש לערוך בדיקה פיזיקלית מקיפה, לברר את טיב הגידול (אולטרסאונד), לשלול אפשרות של קשר לרקמות פנימיות בארובה (CT או MRI).

כשהגידול הוא פנימי יותר, לעיתים מאחורי גלגל העין, יש לקחת בחשבון שיקולים נוספים. במקרה של גידול שפיר שהתגלה כממצא מקרי ואינו גורם ללחץ על העין או לפגיעה בתפקודה ניתן רק לעקוב. כשמסתבר שמדובר בגרורה, הטיפול אינו בהכרח כירורגי, אלא אונקולוגי, כלומר בכימוטרפיה או הקרנות.

כאשר הגידול שפיר ולוחץ או מאיים על תפקוד העין והראיה, או כאשר מדובר בגידול ממאיר, הטיפול הוא לרוב כירורגי. הדבר אינו פשוט כלל, וכרוך לעיתים בחיתוך או ניסור של עצמות הארובה, בכניסה דרך הסינוסים במשולב עם רופאי אף-אוזן-גרון, ולעיתים אף בניתוח משולב בגישה נוירוכירורגית תוך פתיחה של הגולגולת ויצירת גישה ישירה אל הגידול.

כמובן שיש לנקוט בטכניקה הפשוטה והקלה יותר, תוך צמצום אפשרות של נזק לעין ולראיה. ד"ר נחום רוזן מקבוצת vision-art הינו חלוץ ומוביל בישראל של השיטה להרחקת גידולים בטכניקה של הקפאה. בשיטה זו (המתאימה לחלק מן הגידולים) אין צורך לחתוך את עצמות ארובת העין, או להסתכן בניתוח ראש או בניתוח מורכב אחר.

לצערנו, לא פעם אנו פוגשים מטופלים המגיעים ממקומות אחרים בארץ ובעולם שאינם בקיאים או מנוסים בשיטת הקריו, והטכניקה הניתוחית המוצעת למטופלים היא מורכבת, כרוכה בסבל רב ובסיכון מיותר של העין והאיברים שסביבה.

דרך חתך קטן המתבצע ברקמות המקיפות את גלגל העין (ללא כל חתך חיצוני בעור), מגיעים אל הגידול עצמו. גדוּלתו של הניתוח הוא בכך שאין צורך בהפרדה מלאה של הגידול מן הרקמות שסביבו תוך נגיעה מסוכנת ומיותרת בעצב הראיה, בכלי דם חיוניים ובאיברים רגישים אחרים. די בחשיפה של חלק זעיר מן הגידול. בשלב זה מניחים על הגידול קצה דק של מכשיר הקפאה (קריו), מקפיאים את הגידול ובמשיכה עדינה "מיילדים" את הגידול והוא יוצא בשלמותו. ההחלמה קלה והחזרה לתפקוד היא מהירה.

ד"ר נחום רוזן
בי"ח שיבא תל-השומר, מכון עיניים מקים ומנהל (לשעבר) של יחידת האוקולופלסטיקה

ד"ר אריאל בר
בי"ח שיבא תל-השומר, מכון עיניים, יחידת האוקולופלסטיקה

בכל שאלה או ייעוץ ניתן לפנות אלינו דרך האתר www.vision-art.co.il או לטלפון 052-3118838